Як уникнути захворювань щитовидної залози

Дата: 02.02.2024 11:14

Щитовидна залоза – головний орган ендокринної системи – його не даремно називають щитом організму людини – він контролює діяльність практично всіх органів і систем. Важко знайти систему, яка не постраждала б при порушенні її роботи. Ось чому так важливо підтримувати здоров’я щитовидної залози, регулярно проходити обстеження і вчасно лікувати ендокринну систему.

Лікарі-ендокринологи роз’яснюють: щитовидна залоза – «фабрика з виробництва гормонів» в нашому організмі. Коли гормонів щитовидної залози мало, виникають порушення в роботі серця, нирок, репродуктивної системи, а коли щитовидна залоза виробляє їх в надлишку, настає отруєння.

Гормони щитоподібної залози діють на всі клітини тіла, і впливають на такі процеси:

1. інтенсивність обміну речовин і поглинання в кишківнику;
  2. адаптація до температури довкілля;
  3. поглинання ліпопротеїнів клітинами (тобто від них залежить і рівень холестерину);
  4. робота серця і периферичних судин;
  5. ріст і формування скелету та м’язів (разом із соматотропіном);
  6. покращують поглинання кисню тканинами;
  7. ініціюють розпад жирів та вуглеводів;
  8. визначають інтелектуальний розвиток дітей та емоційну стабільність дорослих.

Що робити, аби уникнути захворювань щитовидної залози?

• Замініть звичайну сіль на йодовану та додавайте її у вже приготовані страви, аби йод не випаровувався через нагрівання. Адже свідомо щодня контролювати споживання денної норми йоду складно. Україна є однією з небагатьох країн, які не мають закону про обов’язкове йодування солі. У понад 140 країнах світу це дієвий метод боротьби з йододефіцитом.
  • Природні джерела йоду – морепродукти, особливо морська капуста. Жоден інший продукт не містить стільки йоду.  Біла риба, овочі (картопля, редиска, часник, буряк, томати, спаржа, зелена цибуля, щавель та шпинат), фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси та хурма), яйця, яловичина та волоські горіхи також стануть у нагоді в боротьбі з йододефіцитом.
  • Вагітним та молодим матерям варто приймати добавки йоду. Добову норму йоду має визначити лікар. Дітей від одного року чи тих, хто уже на прикормі, годуйте їжею, приготованою із використанням йодованої солі.
  • Перевіряйте рівень тиреотропного гормону, і відвідуйте лікаря-ендокринолога. Це допоможе вчасно виявити брак гормонів та за потреби скорегувати раціон.

Ну і насамперед – менше нервуйте, більше відпочивайте, не забувайте про помірну фізичну активність та відмовтеся від вживання тютюну. Ці прості речі допоможуть знизити ризик виникнення патології щитовидної залози.